Na rynku jest wiele nieruchomości, które mogą się spodobać potencjalnemu nabywcy. Warto zatem dołożyć wszelkich starań aby odpowiednio przygotować się do prezentacji swojej nieruchomości. Podczas współpracy z pośrednikiem, na pewno poradzi on jak takie przygotowania powinny przebiegać. Pamiętaj, że udzielając szczerych wskazówek, pośrednik ma na celu wyłącznie Twoje dobro i szybką finalizację procesu sprzedaży. Warto również pamiętać, że inaczej przygotowuje się nieruchomość pustą, niezamieszkaną, a inaczej tą, w której na co dzień mieszkamy.

Niezamieszkana nieruchomość

Przed wykonaniem zdjęć bądź zaproszeniem pośrednika, należy przygotować taką nieruchomość do prezentacji. Warto zacząć od usunięcia osobistych rzeczy – zdjęć, pamiątek, kartek pocztowych itd. Następnie, warto rozważyć, czy wszystkie meble i sprzęty, które są w mieszkaniu faktycznie powinny tam pozostać, gdyż może się okazać, że jakiś mebel  „przytłacza” przestrzeń. Może warto coś przesunąć do innego pokoju bądź też całkowicie usunąć. Kolejnym krokiem jest gruntowne posprzątanie mieszkania. Warto umyć okna, zetrzeć kurze, odkurzyć i umyć podłogę. W kuchni umyć płytę bądź kuchenkę, piekarnik, a w łazience dokładnie wyczyścić kabinę prysznicową/wannę, toaletę i umywalkę. Pamiętaj – klienci oglądający nieruchomość, sprawdzają szafki, szuflady – wszystkie te miejsca muszą być czyste. Warto również zastanowić się nad dywanami czy chodnikami – czy je zostawić, czy też może lepiej wynieść. Następnie, można wprowadzić elementy home stagingu. Więcej informacji o tym jak to zrobić, pojawi się na naszym blogu i fanpage’u na Facebooku.

Jeśli samodzielnie prezentujesz mieszkanie bądź też umawiasz się z pośrednikiem, który przyprowadzi klienta, przyjdź nieco wcześniej i upewnij się, że w mieszkaniu jest czysto i nie jest ono zakurzone. Przewietrz nieruchomość, zaparz kawę i czekaj cierpliwie na klienta i/lub pośrednika.

Zamieszkana nieruchomość

Jeśli zamieszkujesz nieruchomość, którą planujesz sprzedać, musisz pamiętać o tym, że klient kupujący, który przychodzi oglądać mieszkanie, chce się z nim dokładnie zapoznać. Na pewno trzeba pamiętać o tych samych elementach, które zostały wymienione powyżej: czyste okna, odkurzona i zmyta podłoga, umyte szafki w kuchni itd. Bardzo ważne, aby przed wizytą pośrednika i/lub klientów, umyć naczynia, aby nie zalegały one w zlewie, kuchenkę bądź płytę indukcyjną. W łazience również należy zadbać o porządek, a dodatkowo warto schować swoje kosmetyki, środki czystości czy też ściągnąć pranie. Mieszkanie powinno być czyste, posprzątane, bez porozrzucanych zabawek dziecięcych. Nie wolno zapomnieć o tym, że potencjalny nabywca może chcieć otworzyć szafki, szuflady – szczególnie w sytuacji, gdy meble zostają w sprzedawanej nieruchomości. Należy mieć zatem w tych miejscach porządek, aby bezpiecznie i spokojnie pozwolić klientom na ich otwarcie. W mieszkaniu warto również schować osobiste rzeczy – zdjęcia, rysunki dzieci, aby w miarę możliwości umożliwić potencjalnemu klientowi kupującemu utożsamienie się z oglądaną nieruchomością. Jeśli w mieszkaniu są zwierzaki, to należy zadbać o to, aby nie stanowiły one przeszkody w oglądaniu nieruchomości – np. jeśli Klient Sprzedający ma w mieszkaniu dużego psa, to najlepiej wyjść z nim na spacer podczas wizyty potencjalnego nabywcy albo zamknąć go w którymś z pomieszczeń, aby nie budził on strachu. Jest to szczególnie ważne, nawet w sytuacji gdy psiak jest bardzo spokojny i niegroźny.

Warto również pamiętać, aby przed wizytą potencjalnego nabywcy nie gotować nic, co miałoby intensywny zapach. W miarę możliwości, najlepiej aby w mieszkaniu przebywało jak najmniej osób – jeśli to możliwe, to tylko pośrednik z klientem. Jeśli prezentujesz nieruchomość samodzielnie, jako Klient Sprzedający, to Ty i klient. Dzięki temu, potencjalny nabywca nie będzie się czuł skrępowany.

Wynajmowana nieruchomość

Jeśli wystawiona na sprzedaż nieruchomość jest wynajmowana, to Klient Sprzedający powinien poważnie porozmawiać z najemcą. Należy przede wszystkim uzgodnić z nim termin wyprowadzki, a następnie wyjawić swoje oczekiwania. Na pewno będzie to prośba o porządek w mieszkaniu, pochowanie rzeczy osobistych, umycie naczyń, garnków i łazienki przed wizytą potencjalnych nabywców. Warto w takiej sytuacji umawiać się na prezentację nieruchomości w czasie, gdy najemcy nie ma w mieszkaniu. Dobrym pomysłem może się okazać zorganizowanie dnia otwartego. Będziemy o tym na pewno szerzej pisać w innym artykule, ale w skrócie, chodzi o sytuację, w której umawiamy wszystkie zainteresowane obejrzeniem nieruchomości osoby na jeden dzień i tę samą godzinę.

Złota zasada

Każdy z nas był, jest lub może być klientem kupującym i chciałby wtedy, aby każde mieszkanie było czyste, pachnące czymś przyjemnym (nie sztucznym odświeżaczem) i zadbane, bez zbytniego obciążenia osobistymi drobiazgami. I właśnie o tym powinien pamiętać każdy Klient Sprzedający: by przygotować nieruchomość do oględzin tak, jak sam chciałby aby ona wyglądała. Warto porozmawiać o tym ze swoim pośrednikiem, dopytać go o rady i wskazówki, którymi dysponuje z własnego doświadczenia. Zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku, gdyż dzięki temu będziesz na bieżąco z naszymi poradami.

Kategorie: Dla sprzedających