Sprzedaż nieruchomości to bardzo trudna decyzja życiowa, dlatego warto skorzystać z fachowej pomocy jaką jest pośrednik nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości obejmuje szereg działań, począwszy od wykonania zdjęć, rzutu nieruchomości, przygotowania opisu, sprawdzenia stanu prawnego, przez przygotowania mieszkania do oględzin, pokazywanie ich potencjalnym kupcom, podpisanie umowy przedwstępnej, przyrzeczonej, aż po przekazanie nieruchomości nowemu nabywcy. Jest to też często wewnętrzna walka z sentymentem i przywiązaniem do mieszkania, w którym spędziło się wiele szczęśliwych chwil.

Kim jest pośrednik?

Istnieje jednak ktoś, kto może skutecznie w tym wszystkim pomóc. Jest to pośrednik nieruchomości. Jego zadaniem jest maksymalne odciążenie Klienta Sprzedającego, wsparcie Go na każdym etapie oraz wzięcie odpowiedzialności za proces sprzedaży. Zakres zadań pośrednika zależy od ustaleń, których dokonał on z Klientem Sprzedającym. Najwięcej możliwości jednak daje Klientowi umowa na wyłączność. Wbrew dość częstym opiniom wcale nie ogranicza ona zasięgu działań pośrednika czy Klienta, a wręcz je rozszerza. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Pośrednik korzystając ze szkoleń i własnego, sporego doświadczenia wie w jaki sposób przygotować ogłoszenie, aby trafiło ono do docelowej grupy odbiorców. Zna portale ogłoszeniowe i sposób ich działania, więc wie, w które warto zainwestować. Mając jednego pośrednika, Klient Sprzedający zyskuje pewność, że ogłoszenie wszędzie będzie miało tę samą treść – będzie spójne i zgodne ze stanem faktycznym. Pośrednik nieruchomości posiada wiedzę w jaki sposób przygotować nieruchomość najpierw do wykonania zdjęć, a później do prezentowania jej potencjalnym klientom kupującym. Pośrednik zwraca także uwagę na najmniejsze szczegóły, które często są niezauważalne dla osób na co dzień mieszkających w sprzedawanej nieruchomości. Zdjęcia wykonane przez pośrednika będą przedstawiały mieszkanie w jak najlepszym świetle. Pamiętajmy – to zdjęcia w dużym stopniu sprzedają nieruchomość.

Kwestie prawne związane z nieruchomością

Pośrednik sprawdzi też stan prawny nieruchomości, co jest szczególnie istotne w nieruchomościach odziedziczonych w postępowaniu spadkowym, a także informuje on Klienta Sprzedającego o wszelkich dokumentach, które będą potrzebne podczas finalizacji transakcji.

W miarę możliwości część dokumentów może on zgromadzić samodzielnie, co będzie kolejnym ułatwieniem dla Klienta. Pośrednik przez cały okres współpracy będzie dbał o interes Klienta Sprzedającego.

Spotkanie z klientem kupującym

Klient kupujący, który przychodzi obejrzeć nieruchomość, często czuje się skrępowany jeśli właściciel oglądanej nieruchomości podąża krok w krok za nim. Nie ma swobody, aby otworzyć szufladę, swobodnie wyrazić swoje zdanie, czy też wyobrazić siebie jako właściciela tego mieszkania – a są to czynniki, które mocno wpływają na decyzję o zakupie. Przy pośredniku  nieruchomości, potencjalni kupujący czują się dużo swobodniej i pewnie wyrażają swoje zdanie.  Dzięki temu nawet jeśli dana osoba nie zdecyduje się na zakup, to pośrednik dowiaduje się co można poprawić lub zmienić, aby kolejny potencjalny nabywca mógł być zadowolony.  Pośrednik oprowadzając po nieruchomości zaznacza elementy, które są istotne dla klientów kupujących, których aktualnie oprowadza. Zapewne wcześniej z nimi rozmawiał i wie jakie są ich potrzeby i akcentuje je podczas oprowadzania po nieruchomości.

Przekazanie kluczy pośrednikowi

Jako Klient Sprzedający możesz również przekazać pośrednikowi klucze do nieruchomości, dzięki czemu pośrednik będzie mógł umawiać spotkania niezależnie od Twojej dostępności (jest to szczególnie ważne w przypadku klientów pracujących czy mieszkających dość daleko) i pokazywać mieszkanie w dowolne dni o dowolnej porze nie fatygując Cię za każdym razem, czasem po kilka razy dziennie.

O czym warto pamiętać?

Kliencie – pamiętaj, że pośrednik to osoba, która przeszła szereg szkoleń zarówno z prawa nieruchomości, podatków, jak i marketingu. Dzięki temu doskonale wie jakie kroki poczynić, aby sprzedaż nieruchomości była jak najbardziej efektywna. Prawdziwy pośrednik, z powołania jest po to, aby Ci pomóc. Chętnie to zrobi, jeśli zdecydujesz się na taką współpracę. Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę, że grono pośredników nieruchomości jest liczne. Czym zatem kierować się przy jego wyborze? Śledź naszego bloga i/lub fanpage na Facebooku, a niebawem trafisz na artykuł o tej tematyce.

Kategorie: Dla sprzedających