Dlaczego umowa na wyłączność?

Najczęstszą formą współpracy pośredników z Klientami sprzedającymi nieruchomości jest umowa otwarta. Niestety nie gwarantuje ona tak wielkich korzyści jak umowa na wyłączność. Przyjrzyjmy się bliżej o jakich zaletach mowa.

Jedno biuro zamiast kilkunastu pośredników

Przede wszystkim przy umowie na wyłączność pośrednik czuje się w pełni odpowiedzialny za sprzedaż nieruchomości Klienta. Podczas, gdy agentów jest kilku żaden z nich nie identyfikuje się z przyjętą ofertą i traktuje ją jako jedną z wielu posiadanych w biurze.

Jedno ogłoszenie

Tutaj pojawia się wiele argumentów zarówno ze strony pośredników jak i samych Klientów. W tym przypadku dużo nie znaczy dobrze. Jest wręcz przeciwnie. Klient zastanawia się dlaczego tyle biur ma tę samą ofertę i dalej jej nie sprzedało. Zaczynają oni szukać ukrytych wad, haczyków. Dodatkowo bardzo często występują różnice w ogłoszeniach spowodowane tym, że każdy pośrednik może wpisać różne informacje i nie aktualizować oferty. W przypadku wyłączności mamy jedno, aktualizowane na bieżąco ogłoszenie. Dodatkowo wspomnimy później o promowaniu go.

Oszczędność czasu

Zaraz po dodaniu oferty Sprzedający otrzymują wiele telefonów. Głównie od biur nieruchomości. W przypadku umów na wyłączność to pośrednik zobowiązuje się na odbieranie ich. Pozwala to także na weryfikację zainteresowania potencjalnych kupujących, a dzięki temu prezentujemy nieruchomość tylko tym faktycznie poszukującym mieszkania dla siebie.

Możliwość uzyskania wyższej ceny

Pośrednik reprezentuje wyłącznie Sprzedającego. Szuka on dla niego najlepszej oferty zamiast prób domknięcia sprzedaży pierwszemu lepszemu kupującemu. Biura nie konkurują ze sobą o uzyskanie najlepszej ceny i nie dzwonią do Klienta co chwilę by spróbować zbić cenę.

Promowanie oferty

Umowa na wyłączność daje pewnego rodzaju gwarancję zwrotu poniesionych przez pośrednika kosztów. Dzięki temu biura mają większe możliwości promowania ofert na różnych portalach ogłoszeniowych. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć sprzedaż.

Brak prowizji od kupującego

Przy wyłączności nie ma walki o kupującego i uzyskanie prowizji od obu stron. Pośrednik może swobodnie współpracować z innymi biurami, które posiadają osoby zainteresowane nieruchomością. Zwiększa to także ilość potencjalnych nabywców, gdyż w porównaniu do umowy otwartej klient, który nie zgodzi się na prowizję dalej zobaczy to mieszkanie.

Większe możliwości marketingowe

Przy umowach otwartych pośrednicy wykonują zdjęcia, które nie oddają w pełni wszystkich zalet nieruchomości. Dlaczego? Bo boją się, że pokazując charakterystyczne punkty takie jak widok z okna czy budynek z zewnątrz umożliwią kupującemu znalezienie nieruchomości i pominięcie ich przy procesie sprzedaży. Wyłączność gwarantuje, że wykonane przez pośrednika zdjęcia będą ukazywały wszelkie ważne elementy. Dodatkowo można wówczas podać dokładną lokalizację zamiast przybliżonej. Wpływa to pozytywnie na wiarygodność ogłoszenia, a co za tym idzie zainteresowanie ofertą.

Brak konkurencji z pośrednikiem

Przy umowach na wyłączność zarówno pośrednikowi jak i Klientowi zależy na sprzedaży nieruchomości. Nie konkurują oni o to, kto pierwszy sprzeda (zwykle Klient dąży do tego by uniknąć płacenia prowizji) lecz współpracują ze sobą, co przekłada się na szybszą sprzedaż, lepsze warunki oraz wyższą jakość usługi.

Wyższy standard usługi

Umowa na wyłączność zapewnia, że pośrednik będzie dokładnie znał cechy i wszystkie informacje o danej nieruchomości. Ma on bowiem kilka ogłoszeń zamiast setek, które znałby tylko pobieżnie. Przy podejmowaniu współpracy dokonuje on także selekcji ofert, co przekłada się na wysokie zaangażowanie w sprzedaż.

Kategorie: Dla sprzedających